Wskaźniki bibliometryczne
- Indeks Hirscha (h-index) wskaźnik charakteryzujący cały dorobek naukowy autora. Na wartość indeksu wpływają: liczba publikacji oraz liczba ich cytowań.
Indeks wynosi „h”, gdy „h” publikacji danego autora było cytowanych przynajmniej „h” razy.
https://clarivate.com/webofsciencegroup/webinars/web-of-science-tworzenie-raportow-cytowan-i-indeks-hirscha/
- Impact Factor (IF) wskaźnik określający współczynnik wpływu, miarę oddziaływania czasopisma. Obliczany jest na podstawie liczby cytowań do liczby artykułów w danym czasopiśmie na przestrzeni ostatnich dwóch lat dla danych zaindeksowanych w bazie Web of Science Core Collection.
Analiza wskaźnika odbywa się na podstawie bazy Journal Citation Reports (JCR), która gromadzi także informację o wiodących światowych czasopismach.
https://jcr.clarivate.com/JCRJournalHomeAction.action
- CiteScore wskaźnik bibliometryczny stanowiący miarę cytowalności czasopisma. Wartości parametru określają średnią liczbę cytowań otrzymanych w danym roku, odwołując się do dokumentów opublikowanych w czasopiśmie zindeksowanym w bazie Scopus z ostatnich 4 lat.
Na przykład: CiteScore (2019) = liczba cytowań z 2016–2019 / liczba publikacji z 2016–2019.
https://service.elsevier.com/app/answers/detail/a_id/14880/supporthub/scopus/
- CiteScore Top 10 czyli czasopisma z górnego decyla najczęściej cytowanych czasopism-wskaźnik parametryzujący osiągnięcia naukowe w Projekcie „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” to „odsetek dokumentów typu article, znajdujących się w górnym decylu najczęściej cytowanych artykułów wg bazy Scopus, przy uwzględnieniu kategorii tematycznych ASJC (All Science Journal Classification)”.
- Source Normalized Impact Paper (SNIP) wskaźnik znormalizowany określający cytowalność danego czasopisma w odniesieniu do dyscypliny. Innymi słowy wskaźnik określa wpływ cytowań publikacji z danego czasopisma w odniesieniu do liczby cytowań w obrębie danej kategorii naukowej. Został stworzony w 2010 r. przez Henka Moeda z Uniwersytetu w Leiden.
https://www.journalindicators.com/
https://www.journalindicators.com/methodology
https://arxiv.org/abs/0911.2632 - SCImago Journal Rank (SJR) jest miarą naukowego prestiżu analizowanego źródła. Uwzględnia nie tylko prestiż cytującego źródła, ale także jego związek tematyczny z cytowanym czasopismem.
Wysoki parametr SJR określa prestiż czasopisma i jego uznanie w środowisku naukowym.
https://www.scimagojr.com/journalrank.php
Bazy i narzędzia bibliometryczne
- Web of Science to baza bibliometryczna - abstraktowo, składająca się z poniższej kolekcji baz:
-Science Citation Index Expanded (SCIE),
-Social Sciences Citation Index (SSCI),
-Art & Humanities Citation Index (AHCI),|
-Conference Proceedings Citation Index (CPCI)
-Book Citation Index – Science
-Book Citation Index – Social Sciences & Humanities
-Current Chemical Reactions
-Essential Science Indicators
Biblioteka Uniwersytetu Łódzkiego oferuje dostęp do platformy w ramach licencji krajowej poprzez zakładkę E-zasoby (dostęp w sieci uniwersyteckiej), lub dostęp do bazy spoza sieci uczelnianej możliwy po zalogowaniu do serwera HAN.
http://www.webofknowledge.com/
http://han3.lib.uni.lodz.pl/han/WebofScience
- Scopus jest interdyscyplinarną bazą abstraktów i cytowań wydawnictwa Elsevier. Zawiera streszczenia artykułów z czasopism naukowych i udostępnia informację o cytowaniach
Biblioteka Uniwersytetu Łódzkiego oferuje dostęp do bazy w ramach licencji krajowej poprzez zakładkę E-zasoby (dostęp w sieci uniwersyteckiej), ), lub dostęp do bazy spoza sieci uczelnianej możliwy po zalogowaniu do serwera HAN.
http://www.scopus.com/home.url
http://han3.lib.uni.lodz.pl/han/SCOPUS
- Publish or Perish to program (narzędzie Google Scholar) stworzony przez Anne-Wil Harzing określający parametry bibliometrycznem.in. indeks H, liczbę cytowań autorów oraz czasopism. https://harzing.com/resources/publish-or-perish
Dostęp do narzędzia jest bezpłatny, wymaga pobrania aplikacji na właściwy system operacyjny.
Aplikacja dla różnych systemów operacyjnych:
Publish or Perish on Microsoft Windows
Publish or Perish on macOS
Publish or Perish on GNU/Linux
- Cytowania BazEkon to narzędzie bibliometryczne służące określeniu wartości dla wskaźników m.in. indeks H czy liczby cytowań na podstawie publikacji zarejestrowanych w bazie BazEkon.
https://bazybg.uek.krakow.pl/cytowania/
- Master Journal List (lista filadelfijska) wykaz tytułów czasopism naukowych indeksowanych w bazach danych Institute for Scientific Information. Lista zawiera tytuły czasopism, które przeszły proces oceny. Czasopisma uwzględnione na liście uważa się za czasopisma prestiżowe.
https://mjl.clarivate.com/search-results
Narzędzia bibliometryczne
- SciVal narzędzie bibliometryczne bazy SCOPUS pozwalające na wizualizację efektów działalności naukowej uczelni, porównanie z innymi jednostkami w kraju i na świecie oraz wykorzystywane do oceny potencjalnych partnerów w projektach badawczych.
Każdy użytkownik, aby skorzystać z narzędzia musi posiadać osobiste konto na platformie Elsevier.
- InCites narzędzie bibliometrycznefirmyClarivate Analytics znajdujące się na platformie Web of Science. W oparciu o dane z WOS pozwala na przeprowadzanie wieloaspektowej analizy bibliometrycznej na potrzeby określenia np. strategii badawczych.
Każdy użytkownik, aby skorzystać z narzędzia musi posiadać osobiste konto na platformie Web of Science Core Collection.
- Journal Citation Reports lista czasopism naukowych, publikowana w połowie roku za poprzedni rok kalendarzowy przez firmę Clarivate Analytics (dawnej Thomson Reuters) na platformie Web of Sciences. JCR za pomocą wskaźnika Imapct Factor (IF) służy do przeprowadzania analizy i oceny czasopism na podstawie ilości cytowań zawartych w nich artykułów.
ORCID w bibliometrii.
ORICD ID to unikalny, trwały identyfikator o zasięgu międzynarodowym, umożliwiający właściwą autoidentyfikację dorobku naukowego, rozproszonego po bazach naukowych, repozytoriach i witrynach wydawców.
Jako niezależny, międzynarodowy identyfikator umożliwia automatyczne importowanie danych i linkowanie między profilem ORCID a innymi platformami służącymi identyfikacji autora, np. Scopus czy Researcher ID (obecnie Publons), w wyniku czego ORCID umożliwia bezpośrednie przekierowanie do źródła, przyczyniając się do rozpowszechniania dorobku naukowego i zwiększenia widoczności publikacji autora.
Rejestracja kont ORCIC id: https://orcid.org/
ORCID identyfikator naukowca: http://www.lib.uni.lodz.pl/media/pliki/orcid.pdf
PBN - wysyłanie publikacji do ORCID: http://www.lib.uni.lodz.pl/media/pliki/instrukcja_PBN-ORCID.pdf
Usługi biblioteczne
Oddział Informacji Naukowej i Analiz Bibliometrycznych oferuje indywidualne usługi w zakresie:
- Analizy cytowań,
- Określania H-indeksu,
- Korekty profili autorskich w bazie Scopus,
- Wskazanie wskaźników bibliometrycznych dla czasopism,
- Wskazywania wartości punktowej dokumentów zgodnie z dostępnymi wykazami ministerialnymi.
Terminy ustalane indywidualnie przez pracowników Bibliometrii.
UWAGA: W przypadku konsultacji dotyczących konkretnych konkursów i wniosków grantowych prosimy o kontakt najpóźniej na dwa tygodnie przed upływem terminu składania formularzy.
Zespół:mgr Aleksandra Chruściel, mgr Paweł Fiszer, dr Gabriela Waliszewska
Kontakt: bibliometria@lib.uni.lodz.pl
Pełna oferta szkoleń prowadzonych przez pracowników Biblioteki UŁ dostępna w zakładce Szkolenia.
Listy czasopism:
Arianta – naukowe i branżowe polskie czasopisma elektroniczne
Journal Citation Reports (JCR)
Master Journal List tzw. Lista filadelfijska
Journal Finder Scopus
ERIH PLUS
Usługa Analizy bibliometryczne skierowana jest do pracowników naukowych UŁ biorących udział w postępowaniu o uzyskanie stopnia naukowego doktora habilitowanego, tytułu naukowego profesora, a także wniosków konkursowych Narodowego Centrum Nauki (MINIATURA, OPUS itp.), NCBiR.
Świadczymy pomoc z zakresu:
- określenia wartości wskaźnika Impact Factor dla wybranych tytułów czasopism,
- wskazania parametru Hirscha (indeks-H),
- wyliczania liczby cytowań i cytowań bez autocytowań publikacji naukowych autora,
- sporządzanie listy czasopism punktowanych dla dyscyplin naukowych określonych w Rozporządzeniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 20 września 2018 r. w sprawie dziedzin nauki i dyscyplin naukowych oraz dyscyplin artystycznych),
- wskazania wartości punktowej artykułów naukowych zgodnie z dostępnymi wykazami ministerialnymi.
Analiza bibliometryczna przeprowadzona jest na podstawie baz: Web of Science Core Collection, Scopus, narzędzia Publish or Perish (dla publikacji Google Scholar) oraz BazEkon.
Należy pamiętać, że do wykonania analizy bibliometrycznej niezbędne jest przekazanie do Sekcji Informacji Naukowej i Analiz Bibliometrycznych spisu publikacji autora, a w przypadku określenia indeksu Hirsha, czy liczby cytowań, przekazanie pełnej bibliografii autora.
Potrzebę opracowania analizy prosimy zgłaszać w miarę możliwości z dwutygodniowym wyprzedzeniem.
Ewaluacja 2017-2021
Podstawy prawne
- Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 22 grudnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie danych przetwarzanych w Zintegrowanym Systemie Informacji o Szkolnictwie Wyższym i Nauce POL-on, Dz.U. 2021 poz. 71: http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20210000071/O/D20210071.pdf
- Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 31 lipca 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ewaluacji jakości działalności naukowej, Dz.U. 2020 poz. 1352:http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20200001352/O/D20201352.pdf
- Komunikat Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 18 grudnia 2019 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych
Treść komunikatu: https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/komunikat-ministra-nauki-i-szkolnictwa-wyzszego-z-dnia-18-grudnia-2019-r-w-sprawie-wykazu-czasopism-naukowych-i-recenzowanych-materialow-z-konferencji-miedzynarodowych2 - Załącznik do komunikatu - wykaz wg dyscyplin i wykaz konferencji (Excel): https://www.gov.pl/attachment/f19a95b8-22ff-4136-aab6-1c61b0af7a3a
- Załącznik - wykaz czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych wraz z przypisaną liczbą punktów (pdf): https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/komunikat-ministra-nauki-i-szkolnictwa-wyzszego-z-dnia-18-grudnia-2019-r-w-sprawie-wykazu-czasopism-naukowych-i-recenzowanych-materialow-z-konferencji-miedzynarodowych2
- Komunikat Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 29 września 2020 r. w sprawie wykazu wydawnictw publikujących recenzowane monografie naukowe: https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/komunikat-ministra-nauki-i-szkolnictwa-wyzszego-z-dnia-29-wrzesnia-2020-r-w-sprawie-wykazu-wydawnictw-publikujacych-recenzowane-monografie-naukowe
- Komunikat Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 17 grudnia 2019 r. w sprawie wykazu wydawnictw publikujących recenzowane monografie naukowe: https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/komunikat-ministra-nauki-i-szkolnictwa-wyzszego-z-dnia-17-grudnia-2019-r-w-sprawie-wykazu-wydawnictw-publikujacych-recenzowane-monografie-naukowe
- Komunikat MNiSW z dnia 31 lipca 2019 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych wraz z przypisaną liczbą punktów https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/komunikat-ministra-nauki-i-szkolnictwa-wyzszego-z-dnia-31-lipca-2019-r-w-sprawie-wykazu-czasopism-naukowych-i-recenzowanych-materialow-z-konferencji-miedzynarodowych-wraz-z-przypisana-liczba-punktow2
- Komunikat MNiSW z dnia 18 stycznia 2019 r. w sprawie wykazu wydawnictw publikujących recenzowane monografie naukowe:
https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/komunikat-ministra-nauki-i-szkolnictwa-wyzszego-z-dnia-18-stycznia-2019-r-w-sprawie-wykazu-wydawnictw-publikujacych-recenzowane-monografie-naukowe - Rozporządzenie MNiSW z dnia 6 marca 2019 r. w sprawie danych przetwarzanych w Zintegrowanym Systemie Informacji o Szkolnictwie Wyższym i Nauce POL-on:http://www.dziennikustaw.gov.pl/du/2019/496/D2019000049601.pdf
- Rozporządzenie MNiSW z dnia 22 lutego 2019 r. w sprawie ewaluacji jakości działalności naukowej:
http://www.dziennikustaw.gov.pl/du/2019/392/D2019000039201.pdf - Rozporządzenie MNiSW z dnia 12 lutego 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie sporządzania wykazów wydawnictw monografii naukowych oraz czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych: http://dziennikustaw.gov.pl/du/2019/335/D2019000033501.pdf
- Rozporządzenie MNiSW z dnia 7 listopada 2018 r. w sprawie sporządzania wykazów wydawnictw monografii naukowych oraz czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, Dz.U. 2018 poz. 2152: www.dziennikustaw.gov.pl/du/2018/2152/D2018000215201.pdf
- Rozporządzenie MNiSW z dnia 20 września 2018 r. w sprawie dziedzin nauki i dyscyplin naukowych oraz dyscyplin artystycznych, Dz.U. 2018 poz. 1818,
http://dziennikustaw.gov.pl/du/2018/1818/D2018000181801.pdf - Ustawa z dnia 31 stycznia 2019 r. o zmianie ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, Dz.U.2019 poz. 276, http://dziennikustaw.gov.pl/du/2019/276/D2019000027601.pdf
- Ustawa z dnia 3 lipca 2018 r. - Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, Dz.U. 2018 poz. 1669: http://www.dziennikustaw.gov.pl/du/2018/1669/D2018000166901.pdf
- Ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, Dz.U. 2018 poz. 1668: http://www.dziennikustaw.gov.pl/du/2018/1668/D2018000166801.pdf
Wykazy MNiSW
- Wykazy czasopism i konferencji: https://www.gov.pl/attachment/a0c2990a-4ad9-41c1-a201-6bca3dd0986a
- Dziedziny i dyscypliny naukowe: http://dziennikustaw.gov.pl/DU/2018/1818
- Wykazy wydawców: https://www.gov.pl/attachment/033f1e63-ab79-4c4b-9c27-d3848d845033
Indeksy czasopism
- Arianta:https://arianta.pl/#/szukaj
- Punktacja czasopism (2010-2017):https://punktacjaczasopism.pl/
- Wykazy czasopism naukowych i wydawnictw MNiSW i MEiN:https://listymnisw.pl/searchdr.php
- Most wiedzy:https://mostwiedzy.pl/pl/magazine/catalog
- PBN wykazy:https://pbn.nauka.gov.pl/journals/#/home
- Indeksy Web of Sciecne Core Collection: http://www.lib.uni.lodz.pl/media/pliki/WoS_Journal_list_Dec_2018_Country_Index_and_Category_BUL%20Web_Nauka.xlsx
OPEN ACCESS W EWALUACJI
Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 22 grudnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie danych przetwarzanych w Zintegrowanym Systemie Informacji o Szkolnictwie Wyższym i Nauce POL-on, Dz.U. 2021 poz. 71 określa sposób udostępniania danych dotyczących otwartego dostępu:
- Dla artykułu naukowego:
- sposobu, w jaki artykuł naukowy został udostępniony (otwarte czasopismo, otwarte repozytorium, inne),
- wersji tekstu, która jest dostępna w sposób otwarty (oryginalna wersja autorska, ostateczna wersja autorska, ostateczna wersja opublikowana, inna),
- otwartej licencji, na jakiej artykuł naukowy jest dostępny (CC-BY, CC-BY-SA, CC-BY-NC, CC-BY-ND, CC-BY-NC-SA, CC-BY-NC-ND, inna otwarta licencja,
- daty udostępnienia artykułu naukowego w sposób otwarty,
- czy udostępnienie nastąpiło przed opublikowaniem, w dniu opublikowania albo po opublikowaniu,
- liczby miesięcy, jakie upłynęły od dnia opublikowania do dnia udostępnienia artykułu naukowego w sposób otwarty.
- Dla monografii naukowej:
- sposobu, w jaki monografia naukowa została udostępniona (witryna wydawcy, otwarte repozytorium, inne),
- wersji tekstu, która jest dostępna w sposób otwarty (oryginalna wersja autorska, ostateczna wersja autorska, ostateczna wersja opublikowana, inna),
- otwartej licencji, na jakiej monografia naukowa jest dostępna CC-BY, CC-BY-SA, CC-BY-NC, CC-BY-ND, CC-BY-NC-SA, CC-BY-NC-ND, inna otwarta licencja,
- daty udostępnienia monografii naukowej w sposób otwarty,
- czy udostępnienie nastąpiło przed opublikowaniem, w dniu opublikowania albo po opublikowaniu,
- liczby miesięcy, jakie upłynęły od dnia opublikowania do dnia udostępnienia monografii naukowej w sposób otwarty;
Informacje o Open Access w bazach
- Arianta: https://arianta.pl/#/szukaj
- Portal ISSN: https://portal.issn.org/
- Most wiedzy: https://mostwiedzy.pl/pl/magazine/catalog
- Sherpa RoMEO: https://v2.sherpa.ac.uk/romeo/
- DOAJ: https://doaj.org/
ORCID
Paragrafy
Konieczność posługiwania się identyfikatorem ORCID reguluje zapis Rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z 6 marca 2019 r. w sprawie danych przetwarzanych w Zintegrowanym Systemie Informacji o Szkolnictwie Wyższym i Nauce POL-on. https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20190000496/O/D20190496.pdf
ORCID identyfikator naukowca: pliki_do_pobrania/orcid.pdf
PBN - wysyłanie publikacji do ORCID: pliki_do_pobrania/instrukcja_PBN-ORCID.pdf
Przewodnik synchronizacji kont PBN, ORCID, POL-on: pliki_do_pobrania/przewodnik_polon_pbn_orcid.pdf